26 Wrz 2011

Jerzy Gorzelik szef Ruchu Autonomii Śląska i  zarazem wicemarszałek województwa  publicznie powiedział, że Śląsk podnosi głowę. Te słowa usłyszałem w teatrze Korez, gdzie ogłoszono wyniki konkursu na jednoaktówkę pisaną po śląsku. Na konkurs napłynęło 37 sztuk. I w sobotni wieczór popularni śląscy aktorzy, w tym związany przez wiele lat z teatrem Stefana Jaracza w Olsztynie, Tadeusz Madeja,  je czytali.

Generał de Gaulle i Cholonek

Jeden z jurorów konkursu, reżyser i dramaturg, Ingmar Villqist powołał się na opinię amerykańskiego dramaturga Tennessee’a Williamsa, że jeśli jakaś mowa potrafi wyartykułować tekst dramaturgiczny – jest językiem. Konkurs na jednoaktówkę miał być takim językowym testem i zdaniem Villqista, śląski sprawił się znakomicie. Kryterium spodobało się szefowi RAŚ – Gorzelikowi i dlatego powiedział, że Śląsk podnosi głowę. Ale zaraz wicemarszałek dyplomatycznie dodał: – Śląsk podnosi głowę dla siebie. Ja dodałbym – dla nas wszystkich. Bo siłą Śląska jest jego różnorodność.

Istnieje głośny w Polsce Ruch Autonomii Śląska, ale natychmiast powstała na niego reakcja, mniej znana – Ruch Integracji Śląska.

Imponuje mi połączenie na Śląsku tradycji z kulturą współczesną. Przykładem jest właśnie prywatny teatr Korez w Katowicach wystawiający w gwarze „Cholonka” .

Jeśli ktoś czyta uważnie mój blog to pamięta, ze pisałem w nim o „Cholonku”, tej, trawestując generała de Gaulle’a, najbardziej śląskiej ze śląskich sztuk. Przypomnę, że prezydent Francji podczas wizyty w Zabrzu w 1967 roku powiedział: – Niech żyje Zabrze najbardziej śląskie miasto, ze wszystkich śląskich miast, czyli najbardziej polskie ze wszystkich polskich miast!

W sobotę w teatrze Korez najważniejszymi osobami prócz laureatów konkursu na jednoaktówkę byli twórcy „Cholonka” – Robert Talarczyk, reżyser tego przedstawienia, na co dzień dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Mirosław Neinert – szef Koreza oraz aktorka Grażyna Bułka – wszyscy oni grają główne role w tym spektaklu. ”Cholonek” wystawiany jest od wielu lat z powodzeniem w Korezie. Oglądaliśmy go również u nas w Olsztynie na scenie Teatru Stefana Jaracza. Na jesień zapowiedziana jest premiera nowego, nie ocenzurowanego tłumaczenia książki Janoscha, która jest podstawą spektaklu.

Bysuch s Reichu

O czym były sztuki nadesłane na konkurs? Poznaliśmy trzy. Zwyciężył „Bysuch s Reichu” (Odwiedziny z Niemiec). Autor sztuki, Roman Gatys napisał rzecz inspirowaną autentyczną historią dwóch braci, wcielonych podczas II wojny światowej do niemieckiego wojska. Po wojnie jeden z nich zmienił nazwisko i został w Niemczech (w „Reichu”). Niespodziewanie zjawił się w latach 80. na Śląsku i ta wizyta jest tematem sztuki.

Spytałem autora jak przygotowywał się do konkursu. Powiedział mi, że wypożyczył sobie z biblioteki „Dwa teatry” Szaniawskiego by dowiedzieć się jak skonstruowana jest jednoaktówka, a potem usiadł do pisania. Poszło mu szybko tym bardziej, że pisał o sprawach znanych mu z opowieści rodzinnych. Autor prywatnie jest kolekcjonerem śląskiej porcelany i wydaje o niej książki. Jest też w jednej z grup zajmujących się kodyfikacją języka śląskiego.

Mnie spodobała się jednoaktówka, która otrzymała drugą nagrodę, Leszka Sobieraja „Karlus niy z tyi zimi”. To komedia opisująca współczesną śląską rodzinę. Córka zapowiada przyjazd swojego chłopaka. Matka i ojciec martwią się, że nie znają jego rodziców. W końcu okazuje się, że wybrankiem serca córki jest syn Wietnamczyka i katowiczanki. Matka dziewczyny zastanawia się co jest gorsze: zięć z Wietnamu, czy gorol tzn. ktoś spoza Górnego Śląska.

Kiedy wychodziłem z teatru Korez spotkałem pana Tadeusza Madeję. Rozmawialiśmy o rozstrzygniętym przed chwilą konkursie. Pan Madeja przypomniał mi historię pewnego Warmiaka, który służył w czasie wojny w niemieckiej marynarce wojennej. I widział w peryskopie łodzi podwodnej na której służył… Nowy Jork.

Rumuński dramaturg, Breżniew i duch Topora

Teatr Korez był też w sobotę miejscem jeszcze jednego wydarzenia. O godz. 22.00 na jego scenie zaprezentowano spektakl „Kryzysy albo historia miłosna”. Sztukę napisał dramaturg z Rumunii Mihai Ignat, który specjalnie przybył na spektakl. Zagrali w nim młodzi aktorzy Kinga Kaczor oraz Hubert Bronicki – jednocześnie reżyser przedstawienia ( na zdjęciu wszyscy troje – Ignat pierwszy od prawej).

Ignat spotkał się po spektaklu z publicznością. Jego sztuka jest interesującym eksperymentem formalnym, sceny z życia małżeństwa, jak koraliki w naszyjniku można dowolnie nanizać. Autor opowiadał o różnych realizacjach swojej sztuki w rumuńskich teatrach.

Jakby tych wydarzeń było mało, dzień wcześniej, w katowickim BWA miał miejsce wernisaż wystawy i happening belgijskiego artysty Jacquesa Lizene’a. Jego działania artystyczne  przypominają dokonania dadaistów. Lizene tnie różne przedmioty i łączy ich niedopasowane połówki ze sobą. Mnie jego artystyczne żarty przypomniały dokonania Rolanda Topora. Autor nie zaprzeczył, że uznaje mistrzostwo tego wielkiego rysownika i pisarza, twórcy humoru panicznego. I zaprowadził mnie pod realistyczny portret Breżniewa. Rozmówca genseka zasłonięty był czarną zasłonką. I Lizene zapozował mi z sekretarzem.

Od młodych aktorów z Koreza dostałem zaproszenie na spektakl „Zimy pod stołem” Topora. Tę sztukę, jak i inne dzieła Rolanda Topora widziałem cztery lata temu w Katowicach podczas festiwalu Ars cameralis. Topor wiecznie żywy.

53 komentarze »

  1. der Länge der Schwänze habe ich aber bei den Schwarzen keine Überraschungen erlebt.

    Komentarz by quellen sagen mir — 20 marca 2018 @ 16:48

  2. Wenn sie Livesex möchten schiebt sie sich den Dildo auch gleich danach den Arsch den Analsex mögen die Frauen natürlich auch, sie müssen ihr nur Anweisungen im Sexchat ohne Anmeldung geben denn die geilen Sex Cam Girls mögen es wenn sie ihnen sagen was sie zu tun haben.

    Komentarz by seine erklaerung — 13 kwietnia 2018 @ 18:39

  3. Denn könnte nicht gerade diese antithetisch dramatisierende, und doch zugleich feinfühlige Thematisierung der Reue zur Entwicklung eines grösseren Verantwortungsbewusstseins führen – um erst einmal das Beharren der Reue im Leid zu heilen, und daraus einen lebensbejahenden Mut zum Neubeginn werden zu lassen?

    Komentarz by geile aersche bilder — 16 grudnia 2018 @ 13:31

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Blog Marka Barańskiego

Powered by WordPress
Designed by Edytor Sp z o.o.