10 Paź 2011

Niedziela. Marian Pilot za „Pióropusz” dostał nagrodę Literacką Nike. W Olsztynie pierwszy  zwrócił mi uwagę na tę solidną powieść prawnik i pisarz Bohdan Dzitko.

Marian Pilot powiedział, że powieść powinna być jak rumba. „Rumba dołżna imiet’ pandeiro” i tego się pisarz trzymał pisząc „Pióropusz”. Co to jest pandeiro? Kto to wie? Ciekawe czy Bohdan trafnie przewidzi przyszłoroczną Nike?

Poniedziałek. Sławomir Mrożek przyjechał z Nicei, gdzie osiadł na stałe dla lepszego klimatu. Podpisywał w Warszawie swoją korespondencję ze Stanisławem Lemem. 
Raz widziałem Mrożka podpisującego książki. Wydał mi się wysoki.

Wielki Człowiek. Lem napisał, ze Mrożek jest niezastąpiony. Lem też. Brakuje mi jego komentarzy.

Środa. Zmarł Steve Jobs. Wywodził się z powojennego pokolenia z którym się utożsamiam. Oglądałem na FB archiwalny filmik z młodym Jobsem prezentującym Macintosha Classic.

Mam duży sentyment do tego komputerka. Walizkową maszynę do pisania zamieniłem na niego. Mam go do tej pory. I ważne teksty przechowuję w jego łebku.

Czwartek. Tomas Tranströmer, szwedzki poeta  otrzymał literackiego Nobla. Wisława Szymborska wysłała laureatowi esemesa z gratulacjami. Czesław Miłosz w swojej antologii poetyckiej „Wypisy z ksiąg użytecznych” umieścił cztery wiersze Szweda.

Lubię wiersz Tranströmera — „7 marca 1979”. O zaśnieżonej wyspie. Obraz pustkowia jest sugestywny, czujemy zimno prawie arktyczne. Ale w pewnej chwili poeta natrafia na „ślady sarnich kopytek w śniegu”. Szymborska w wierszu „Radość pisania” pyta: „Dokąd biegnie ta napisana sarna przez napisany las?”.

Sobota. Rozmawiam z mamą o dorożkach w Olsztynie. Kiedy miałem dwa miesiące mama postanowiła odwiedzić swoich rodziców, czyli moich dziadków, którzy wówczas mieszkali w Kutnie. Sprawa była prozaiczna — w Olsztynie nie było mleka w proszku. A tam było. Tata zamówił dorożkarza.  Dorożkarz umieścił mój głęboki wózek obok siebie na koźle, a my z mamą opatuleni za nim.

Był zimny maj. Spadł śnieg. Ruszyliśmy na Dworzec Główny w Olsztynie. Całą noc jechaliśmy pociągiem do Kutna. Mleko w proszku przepisał mi w Kutnie dr Kinderman. Był lekarzem szkolnym w liceum, w którym uczył mój dziadek.

Niedziela. 90 urodziny Tadeusza Różewicza. Zatelefonowałem  do Janka Stolarczyka, co słychać u Mistrza. Janek, który raz w tygodniu odwiedza Różewicza, powiedział mi, że poeta nie przejmuje do wiadomości swojego jubileuszu. Jak zawsze z dystansem, surowy wobec siebie.

Raz rozmawiałem z Tadeuszem Różewiczem. Na targach książki. Spytałem Mistrza jak się czuje. Powiedział mi, że wydaje mu się, że będzie żył 500 lat.
500 lat Panie Tadeuszu!

7 komentarzy »

 1. oooo, ale zmiana – czy teraz tak bedzie wygladal Pana blog? co tydzien z podzialem na dni podsumowanie?

  Komentarz by Dyl S. — 10 października 2011 @ 17:43

 2. Marku, dorożki w Olsztynie? Cholera nie pamiętam. Jeździłem dorożkami jako dziecko w innych miastach, chyba w uzdrowiskach w Kotlinie Kłodzkiej (Polanica, Duszniki, Kudowa – wszystkie z przyrostkiem Zdrój), ale w Olsztynie nie pamiętam. Muszę ojca zapytać.

  Komentarz by Adam — 10 października 2011 @ 21:10

 3. Do Dyla: Tak mi wyszło. Z podziałem na dni. Bo dużo się uzbierało. Ale może przy tym zostanę. Sam nie wiem.

  Adasiu! Być może tych dorożek było ze trzy na krzyż. Prawdopodobnie stały przy Dworcu Głównym. Trzeba ustalić.

  Komentarz by Marek — 10 października 2011 @ 22:30

 4. a ja pamietam z glebokiego dziecinstwa /rok chyba 1963/ uliczke z gazowymi latarniami, ktore po zmroku zapalal pan z dlugim kijem /tym kijem otwieral latarnie?/ przemieszczajacy sie na rowerze

  Komentarz by Dyl S. — 11 października 2011 @ 10:49

 5. Czy ktoś – pamięta ostatnią latarnię gazową w Olsztynie? Mnie się zdaje, ze stała przy kinie Polonia.

  Komentarz by Marek — 13 października 2011 @ 9:53

 6. nikt juz /oprocz nas dwoch/ nie pamieta gazowych latarn

  Komentarz by Dyl S. — 18 października 2011 @ 12:25

 7. Our staff members have found that Davlin Services in Kansas City gives the best services for our staffing requirements in the Kansas City local area.

  Komentarz by renova — 3 września 2013 @ 17:29

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Blog Marka Barańskiego

Powered by WordPress
Designed by Edytor Sp z o.o.