09 Sie 2013

 

Jak Olsztyn widzą cudzoziemcy? Zwykli mieszkańcy pewnie nie zawsze doceniają unikalną przyrodę miasta, ale cenią ją uważni artyści. Tak stało się w wypadku czwórki ukraińskich malarzy, którzy bohaterami swoich płócien uczynili w większym stopniu niż architekturę – przyrodę Olsztyna. Wprawdzie polubili okolice zamku i wiadukty, ale na przykład zwrócili uwagę na konie w podolsztyńskim pejzażu, na kaczki i kawki w parku w Jakubowie oraz na nenufary pływające na jeziorku Mumel.

Ołena Pryduwałowa, Matwij Wajsberg, Ołeksij Apołłonow i Ołeksij Beliusenko przyjechali na plener do Olsztyna z Kijowa. Efekt ich pracy to ponad 50 obrazów z których 40 można oglądać w Galerii ZPAP – Klub Sowa, przy ul. Zamkowej w Olsztynie.

Na  płótnach kijowian Olsztyn przypomina rozświetlone słońcem miasta francuskich impresjonistów. Najbardziej  miejskim obrazem  jest ten przedstawiający okrąglak  Ołeny Pryduwałowej, pełen wesołego, radosnego tłumu.

Natura to kaczki i kawki sportretowane przez  Matwija Wajsberga oraz konie przez Ołeksija Apołłonowa.

Staw z nenufarami w Jakubowie namalował Ołeksij Beliusenko.

Wystawę można jeszcze oglądać codziennie w godz. 12-20 do 11 sierpnia. Jej organizatorem  jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Wstęp wolny.

1'Pryduwalowa

Ołena Pryduwałowa – Święto w Olsztynie

 

 

2BeliusenkoOłeksij Beliusenko – Staw w Jakubowie. Nenufary III

 

3WajsbergMatwij Wajsberg- Z cyklu olsztyńskie kaczki

Fot. Marek Barański

 

2 komentarze »

  1. okraglak wyglada jak Piccadilly Circus :0)

    Komentarz by Dyl S. — 16 sierpnia 2013 @ 11:26

  2. Też tak uważam 🙂

    Komentarz by Marek — 17 sierpnia 2013 @ 20:49

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Blog Marka Barańskiego

Powered by WordPress
Designed by Edytor Sp z o.o.