30 Wrz 2013

Sztuka w obejściu

wersal

2 wersal

Wersal na Warmii? A jakże. Niedaleko Nowego Kawkowa. Obserwowałem tam, jak filcuje się owczą wełnę.

1Letycja Pietraszewska

Odwiedziłem też  pracownię ceramiczną Letycji Pietraszewskiej. I niezwykły dom w którym tworzy koronczarka Monika Paśnik-Petryczenko. Oglądałem w pracowni Cegielnia Art ikony artystów ze Starego i Nowego Kawkowa.

A na koniec byłem w Teatrze Węgajty. Na wystawie „4 żywioły” i spektaklu – proteście „Ogień, kryzys, dworzec centralny”.

Wegajty3 Wegajty

Przedstawienie ma dwa wątki. Jeden opiera się na wywiadach z bezdomnymi, których wypowiedzi nagrano na  dworcach.

 

Drugi odnosi się do własnej historii zespołu dotkniętego cięciami w kulturze.

Nie zdążyłem odwiedzić Lawendowego Pola.  Ale skosztowałem  kremu marchewkowego w galerii-kawiarni Nowe Kawkowo.

Było co wybierać i czego smakować od piątku do niedzieli na trasie przez Pupki, Godki, Kawkowo, Węgajty, Szałastry i Wołowno. W trakcie trzeciej edycji trzydniowego święta „Sztuka w obejściu”. Warmia tej jesieni jest wyjątkowo piękna. 

Trzy razy Chorwacja

Olsztyn od tego weekendu stoi sztuką chorwacką. Od  piątku w Galerii Rynek MOK prezentacja rysunków złocistym i srebrnym piórkiem o tematyce mitologicznej pt. „Notatki intymne”, których autorem jest Tomislav Buntak.

W Galerii Stary Ratusz WBP wystawa obrazów neoimpresjonistycznych „Trafione w sedno I”, które namalował Danko Friščić. Inne jego prace można oglądać w Galerii Amfilada MOK (Kamienica Naujacka, I piętro).

Tam również słoneczne, jak pocztówki z wakacji obrazy, których autorką jest Koraljka Kovač oraz abstrakcyjne impresje z Indii, które namalowała Lea Popinjač.

Davorin Kerekovic

Inicjatorem projektu „Teraz Chorwacja”  przybliżającego mieszkańcom Warmii i Mazur sztuką tego kraju z południa Europy jest  Davorin Kereković z Zagrzebia (na zdjęciu). Wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny. Można je oglądać do 20 października.

4 komentarze »

 1. Jako mieszkanka Warmii i Mazur obejrzałam przedstawienie chorwackiego dramatopisarza Miro Gavran*a w Łodzi, u Dejmka. Świetny tekst, dynamiczne akcje w wykonaniu trzech kobiet. Chorwacja „atakuje”, nie tylko turystycznie. Obejrzę więc malarstwo, a lawendę powącham własną…
  Dzięki Marku za zachętę.
  Ewa

  Komentarz by Ewa — 30 września 2013 @ 22:01

 2. Ewo,
  jeszcze czekają nas kolejne wystawy chorwackie. Szykowana jest ekspozycja fotografii na UWM. Wstępnie zapraszam
  Marek

  Komentarz by Marek Barański — 30 września 2013 @ 23:12

 3. jakie ikony tworza na katolickiej Warmii? bo ikony kojarza mi sie bardziej z prawoslawiem…

  Komentarz by Dyl S. — 1 października 2013 @ 19:17

 4. Grupa powstała w 2003 roku i przybrała nazwę Agathos. Tworzą ją katolicy zafascynowani ikoną. Od 2009 r. grupa jest związana ze Scholą Teatru Wegajty, z którą współpracuje w ramach projektu Laboratorium Tradycji. W czasie tego wydarzenia odbywają się warsztaty malowania ikon i śpiewu liturgicznego pod nazwą „Tradycja Bizantyjska”.
  Warto więc odwiedzić Węgajty.

  Komentarz by Marek — 1 października 2013 @ 22:54

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Blog Marka Barańskiego

Powered by WordPress
Designed by Edytor Sp z o.o.