02 Sty 2014

31.12.2013

Pod moim balkonem na trawniku rosną stokrotki. Nie dają się mrozowi. W grudniu zakwitły po raz trzeci w tym roku.

Rano w sklepie spotkałem znajomego lotnika. Złożyliśmy sobie życzenia zdrowia i szczęścia na 2014 rok, bo cóż to za szczęście bez zdrowia i na odwrót.

Japończycy nakręcili pełnometrażowy film animowany o konstruktorze myśliwca „Zero”. Samolot był „piękną maszyną”, ale był  użyty w ataku na Pearl Harbor, czyli w złej sprawie.

Myślę o polskich inżynierach, którzy przed wojna konstruowali aparaty latające o takich pięknych imionach jak: wilk, jastrząb, łoś, karaś czy sum.

Szybowiec „Orlik” Antoniego Kocjana pokazano na Wystawie Światowej w 1939 roku. Potem przejęli „Orlika” Amerykanie i bili na nim różne rekordy używając maszyny do 1967 roku. Jakoś nikt nie wpadł na to by nakręcić film o „Orliku”, albo o doskonałych samolotach sportowych RWD na których polscy piloci bili rekordy i zwyciężali w zawodach lotniczych. Współkonstruktorem RWD był Stanisław Rogalski, który po wojnie  doszedł do profesury na prestiżowym uniwersytecie amerykańskim w Princeton.

Czy ktoś jest dziś w stanie rozbudzić takie ambicje jakie były przed wojną? Może należy zacząć od sprawy podstawowej. Od porządnego posiłku.

Marzy mi się by Sejm zadekretował we wszystkich typach szkół bezpłatne obiady dla uczniów. Kiedy im nie będzie burczeć w brzuchu łatwiej nauczą się rachunków.

 

4 komentarze »

 1. rzeczywiscie, zima jakas lsgodna i stokrotki zdezorientowane :0)

  Komentarz by Dyl S. — 2 stycznia 2014 @ 19:41

 2. Bylem, widzialem, faktycznie rosna 🙂 Niech to bedzie dobry omen na caly 2014 rok 😉
  Serdecznie pozdrawiam,
  Pawel

  Komentarz by Pawel — 6 stycznia 2014 @ 8:43

 3. Rok więc pod znakiem stokrotki? Ciekawe.
  Pozdrawiam serdecznie panie Pawle.

  Komentarz by Marek — 8 stycznia 2014 @ 19:22

 4. Pawle dziękuję za ten najwyższy stopień uznniaa. Czuję jak szczęście spłynęło na mnie. I zapraszam na wystawę do Bielska. A jak Bielsko za daleko to może ściągniesz wystawę do Warszawy pomyśl

  Komentarz by Jak — 12 listopada 2015 @ 9:09

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Blog Marka Barańskiego

Powered by WordPress
Designed by Edytor Sp z o.o.