19 Lis 2013

PREMIERA PAPUSZY W OLSZTYNIE. NAGRODA IM.HIERONIMA SKURPSKIEGO

Zdjęcie1850 Papusza 1

Wtorek. Zdarzyło się nam w Olsztynie święto – premiera „Papuszy”.  Z udziałem aktorów i statystów oraz jednego z reżyserów  filmu – Krzysztofa Krauze. Mogłem wreszcie skonfrontować efekt końcowy z tym, co widziałem na planie.

Jestem pod dużym wrażeniem filmu. Odwiedziłem ekipę w październiku ubiegłego roku. Na zaledwie kilka godzin. Zaszyli się w Nadleśnictwie Wichrowo.

Powstały tam jedne z najbardziej malowniczych scen. Bez krajobrazu Warmii nie byłoby „Papuszy”. I oczywiście bez olsztyńskim Romów. Zdjęcia to majstersztyk operatorów: Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia. Na wielkiej polanie filmowali scenę zjazdu trzech taborów. Powstało ogromne obozowisko: wozy, kobiety, mężczyźni i dzieci, pozorny chaos. Ale żadnego zniecierpliwienia wśród statystów i całej ekipy. Wszyscy mili wobec siebie. Widać, że zafascynowani charyzmatycznym reżyserem.

Zdjęcie1845 Papusza 2

W tym tłumie ważną rolę odgrywali cyganolodzy i tłumacze romskiego: Jacek Milewski, Andrzej Grzymała-Kazłowski i nasz Rysio Choiński z Olsztyna (na zdjęciu).

Historia poetki Papuszy jest tylko pretekstem do przedstawienia panoramy losu polskich Romów w XX wieku. Opowieść idzie własnym torem. Ma wielu narratorów. Nie epatuje tanim folklorem. To coś w rodzaju albumu. Białego wiersza.

Świetny jest Zbigniew Waleryś jako Dionizy Wajs, mąż Papuszy. Skromnie sobie stał po premierze. Uścisnąłem mu rękę. Sądzę, że jeszcze dużo dobrego o nim usłyszymy.

Piątek. Otrzymałem Nagrodę Prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego w dziedzinie sztuk plastycznych. Za popularyzację sztuk plastycznych oraz ludzi kultury, zjawisk i wydarzeń artystycznych. Uroczystość miała miejsce na zamku .

W trakcie wieczoru Marta Andrzejczyk zaśpiewała trzy moje wiersze a Piotr Banaszek towarzyszył jej na fagocie. Elżbieta Grad-Cupriak i Jarosław Cupriak przeczytali urywki „Podróży do obrazów” (Amsterdam, Florencja i Wenecja). Laudację wygłosił Kazimierz Brakoniecki.

Dziękując za nagrodę opowiadałem o artystach, którzy byli moimi przewodnikami w świecie sztuki, m.in. o Tadeuszu Gronowskim, Rolandzie Toporze i Hieronimie Skurpskim. A także o konceptualistach, których poznałem podczas studiów w Toruniu: Tadeuszu Burniewiczu i Wiesławie Wachowskim.

Na tym zdjęciu jest Skurpski i Bury.

Obraz (46)

W zamku pokazałem m.in. animację „Razem” z 1977 roku, fragmenty dokumentu z 1999 roku „Przed zagadką. Lustro Hieronima Skurpskiego” a także mini-reportaż z niedawnej wizyty w pracowni śląskiego malarza Erwina Sówki.

Oprócz statuetki, dyplomu i kwiatów dostałem niezwykły prezent. Aleksander Wołos wręczył mi małe zawiniątko. Były w nim takie oto konceptualne prawdziwki i podgrzybki z… kasztanów.

Prawdziwki

7 komentarzy »

 1. Prawdziwki od nas! Uściski gratulacyjne i radosne!!!
  Ewa i Ryszard Am.

  Komentarz by Ewa — 20 listopada 2013 @ 0:01

 2. Dzięki! Prawdziwków i uścisków nigdy dość!

  Komentarz by Marek — 20 listopada 2013 @ 0:29

 3. Panie Marku,
  Dziekuje za zaproszenie i mily wieczor, chociaz nie obylo sie i bez strat – vide talerzyk Pana Wachowskiego 😉 Ja mysle ze to byla robota Pana Hieronima 😉 W antrakcie zainteresowal mnie autoportret Pana Hieronima, ktory stal tuz za Panem. Popekany i pofaldowany, musial byc przechowywany w fatalnych warunkach. Szkoda, bo bardzo dobry obraz.
  Pozdrawiam,
  Pawel

  Komentarz by Pawel — 20 listopada 2013 @ 9:11

 4. gratuluje nagrody !!!!!!

  Komentarz by Dyl S. — 20 listopada 2013 @ 13:42

 5. Bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie, na którym mogłem być świadkiem wielkiego kulturalnego wydarzenia Warmii i Mazur oraz poznać „historię pewnego chłopca, który chciał zostać lotnikiem…”.

  Najserdeczniej,
  Dawid Kraszewski

  Komentarz by Dawid Kraszewski — 20 listopada 2013 @ 20:01

 6. Dzięki!

  Komentarz by Marek — 20 listopada 2013 @ 21:52

 7. A oto felieton radiowy Włodka Kowalewskiego na temat nagrody

  http://ro.com.pl/nagroda-im-skurpskiego-dla-poety-m-baranskiego/0190372

  Komentarz by Marek Barański — 22 grudnia 2013 @ 1:56

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Blog Marka Barańskiego

Powered by WordPress
Designed by Edytor Sp z o.o.